Google Web Font

 

Arkadaşlar Google Web Font Kullanımı  frontenddeveloper ‘ lar için oldukça önemlidir. Siz tasarımlarınızı belki çok güzel yapabilirsiniz fakat fontlarınız iyi değilse hep bir eksiklik olacaktır.

  • Performans olarak işletim sistemlerin standart olanları seçmek her zaman çok daha iyidir fakat bu zaman da çok sıradan hep birbirine benzeyen ürünler çıkaracaksınız dır.
  • Performans olarak biraz daha kötü olan ama oldukça kullanışlı Google #web fontlarını kullanabilirsiniz. Hele hele biraz özenli hazırlıklarını yaparsanız çok daha iyi olacaktır.
  • En kötü olan kendi istediğiniz fontu’nuzu kendi alanınıza yüklersiniz ve gerekli düzenlemeler ile tasarımınıza yedirebilirsiniz. Tabi burada fontun büyüklüğü oldukça önem kazanıyor. Çünkü font yüklenmeden siteniz açılmayacaktır.

Ben burada google font kullanımını anlatacağım. İlk olarak http://www.google.com/fonts/ adresine gidiyoruz ve burada beğendiğimiz fontu seçiyoruz. Beğendikten sonra  resimde gösterilen butonuna tıklıyoruz. Ben burada “Ubuntu ” yazı karakterini kullanacağım.

Google Font Kullanımı

 

Sonra ki gelen sayfa da işimizi hemen bitiriyoruz.

  • İlk olarak font ile birlikte italik veya “bold” veya büyüklüğünü seçebilirsiniz.  Fakat her seçim #website nizi açılma hızını olumsuz olarak etkiler.

Google Font Kullanımı

 

  • Sonra ki adımda hangi alfabeleri içermesini istiyorsanız onuda ekleyebilirsiniz. Tabi her ekleme tabi ki performansı etkiler.

Google Font Kullanımı

  • En son olarak #google sizi o kadar tembelliğe itiyor ki ne şekilde eklemek istiyorsanız o şekilde ekleyebilirsiniz.

Google Font Kullanımı

  • Son olarak da istediğiniz “class” veya “id” ‘ye yada bütün site olarak ta kullanabilirsiniz.
font-family: 'Ubuntu', sans-serif;

.deneme{font-family: 'Ubuntu', sans-serif;}

Bu iş aslında bu kadar basit. Kolay gelsin arkadaşlar.