Google Pagerank Aralık 2013 Güncellemesi
Google Pagerank

Google’dan yeni bir hareket geldi. Google Pagerank Güncellemesi ile değerleri değişti. Bazıların pagerankleri artarken bazıları düştü 2-3 olanlar 0’a düştü hatta ve hatta pageranki 4 olan sitler bile 0’ı gördüler. Bu sektörden para kazanan insanlar için oldukça önemli bir durum aslında. Peki kimler düştü sosyal medya’da paylaşımı olmayan siteler ve anlamsal olarak paylaşım ve içerik olarak özgün olmayan siteler düştü. Peki kimler yükseldi. Facebook twiiter, blogger vs gibi bir cok sosyal medya portallarında paylaşımı olan veya etkileşimi olan sitler 1 hatta ve hatta 2  seviye birden yükseldi.

Peki google pagerank nedir;

Google tarafından web sitelerinin içeriklerine, dışardan aldıkları kaliteli backlink’lere, organik olarak ziyaretçi sayıları ve kendi arama motorları üzerinde gelen ziyaretçi istatistiklerine göre yapmış olduğu reyting sıralaması olarak bilinen Google Pagerank özellikle #internet üzerinde kaliteli içeriğe sahip siteler için oldukça önemliydi. Geçtiğimi yıllarda yaklaşık 3 ayda bir defa olmak üzere web sitelerinin Pagerank değerlerini güncelleyen Google, 2013 yılında uygulamaya soktuğu Penguen güncellemesi ile çoğu sıralamayı bir günün içerisinde alt üst etmeyi başarmıştı.

Google, Pagerank güncellemesi ile sitelerin içeriklerindeki özgünlüğü ve başarıyı kıstas alarak kendi algoritmasına göre bir sıraya sokmakta. 0 ile 10 arasındaki Pagerank oranları arasında sitenizin içeriğine ve kaliteli backliklere göre verilen pagerank değeri ziyaretçi sayılarının artmasında ve Google arama motorunda muadil anahtar kelimeler içerisinde daha üst sıralarda gösterilmesinde büyük etken olarak belirtilmekteydi. 2013 yılı içerisinde uzmanların beklediği tarihlerde gelmeyen pagerank güncellemesi başta webmaster forumları olmak üzere çoğu platformda tartışma konusu olmuş, site sahipleri bir türlü gelmeyen pagerank güncellemesi ile ilgili binlerce öngörüde bulunmuştu.

Bundan sonra peki ne yapmalı sitenizin #tasarım ını acil olarak mobil cihazlarda gözükecek şekilde düzenlemeli ve sosyal paylaşım portallarına tam uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir.