Google Amp WordPress

Evet arkadaşlar daha önceki yazımda google amp hakkında bir şeyler karalamıştım. Şimdi biraz daha içeriği çoğaltıp son olarak da google amp wordpress eklentisini nasıl yükleyeceğimizi anlatmak istedim.

Arkadaşlar dediğimiz gibi yolun başında olan google amp’de sayfalarınızı oluşturun derim. Çünkü google yakın zamanda web tool’a ekleme yaptı. Mobil uyumlu sitelerin kontrolünü yapan google, google amp’yi kontorlü yapmaya başladı hatta daha ileri ki zamanlarda şart koyarsa kesinlikle şaşırmayın.  Şimdilik static sayfalar olan google amp’de input, textarea v.s gibi bir çok dinamik içerikler yok. Fakat kendi geliştirdikleri ve her hafta yeni bir  özellik var adsense, analytics, facebook, twitter, instagram gibi bir sürü 3. part işlemleri de dahil edip kullanılırlığını arttırmaya başladı. Video oynatma kısmında https’si zorunlu tutması bence hoş olmamış değişmesi gerek ama bir çok video oynatma sitesini de bünyesine ekledi. Google amp’e içerisinde ki bütün özelliklerini anlatma gibi bir derdim yok ama genel bilgiler verme niyetindeyim.

Google Amp WordPress Eklentisi

Standart olarak nasıl eklenti ekliyor isek google amp içinde aynı şekilde ekleme yapıyoruz. https://wordpress.org/plugins/amp/ adresinden wordpress eklentisini eklemeniz ve aktiflemeniz yeterli olacaktır.

WordPress sitenizde ki bütün postların otomatik olarak google amp sayfalarını oluşturacaktır. Örnek olarak URL’niz http://www.ismailhakkieren.com/google-amp-nedir/ ise amp sayfalarınıza http://www.ismailhakkieren.com/google-amp-nedir/amp/ şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer Pretty Permalink açık değilse linkin sonunda  ?amp=1 eklemeniz yeterli olacaktır.

Şimdilik arşiv ve sayfalarda desteklenmemektedir.

Birde google amp sayfalarınızı validation’dan geçtikten sonra işleminiz tamamdır. Örnek olarak http://www.ismailhakkieren.com/google-amp-nedir/amp/ sonuna #development=1 eklediğinizde Console’da

“AMP validation successful.” yazısını gördüğünüz an tamamdır. WordPress geliştirmeleri için bilgi alabileceğiniz adreste https://github.com/Automattic/amp-wp