Google Amp Nedir

Uzun adıyla Accelerated Mobile Pages (AMP) peki ne işe yarar. Web sitelerin mobil cihazlarda daha hızlı açılması için bir framework çalışması. Bu proje Github’ta duruyor ve open source olarak ta geliştiriliyor. Google açıklamalarına göre başta Google News olmak üzere bir çok ürünlerini AMP HTML’e geçirecek. Bununla beraber  BuzzFeed, Financial Times, The Guardian, El Pais, Time, The Wall Street Journal gibi büyük bir çok firma ile de anlaşmaları sağlamış. Öyle gözüküyor ki biz front-end developer’lar için gelecekte hayatımıza girecek ve belli bir şekilde dikkate almamız gerekecek.

Twitter ile birlikte çalışacağı söylenen Google, Twitter dışında Pinterest, WordPress.com, Chartbeat, Parse.ly, Adobe Analytics ve LinkedIn olmak üzere altı farklı teknoloji şirketiyle anlaşmış. Şirketler AMP HTML sayfalarını kısa süre içinde entegre ediyor olacaklar.

Google Amp Neden Yapıldı ?

Peki neden böyle bir işe girişilmiş. Mobil siteler arttığı için burada oluşan http istekleri balon gibi şişmiş durumda bu durumdan dolayıda mobil web sitelerin performansları ciddi manada düşmüş durumda.  Buda   giderek artan mobil kullanımda ciddi manada olumsuz etkileyecek bir durum. Bunun önüne geçmek için Google belli standartları gerçekleştirecek bir open source framework hazırlıyor işte.  HTTP isteklerini minumuma indirmek için AMP’de, üçüncü taraf JavaScript kodlarına yer yok. Hatta CSS kodları bile kısıtlanıyor. Fakat kullanıcı deneyimini de göz ardı etmek istemeyen Google bununla ilgili başka nasıl adımlar atacak göreceğiz