Aslında bu kavramı Türkiye’de yeni duymaya başladık. Fakat ne yaptığını hangi işler ile uğraştığını tam manası ile tanımlayamadık. Kariyer sitelerinde yavaş yavaş front-end developer olarak çalışan aramalarında artış bulunmaktadır.

Peki tam olarak nedir ne iş yapar ?

Front-end developer ( #front-end-developer ) bir programın son kullanıcısının nasıl kullanacağına karar veren kişidir. Aslında işi 3 aşamalıdır:

 

  • İlk olarak TASARIM kısmıdır. Tasarımcılar tarafından yada kişinin kendisi de olmak üzere sadece resim üzerinde programın arayüzünün nasıl olacağına karar verilir. Sitenin genel rengi, butonları, yazı tipi v.s. gibi kısımlara karar verilir. Bu kısımda hiçbir şekilde kod yazılmaz, dinamik yapılar hele hiç kullanılmaz. Burada işin moda kısmı halledilir.
  • İkinci olarak KODLAMA kısmıdır. Bu kısım developer’lar tarafından kodlamaya başlanırlar. Bu safha da tasarlanan resimlerin html, xhtml, html5 gibi sayfaların oluşturulma evresidir ve  içinde dinamik verilerin yazılmadığı kısımdır. Css, Sass, Less  dosyası bu kısımda ayarlanır. Eğer template’ler oluşturulacak ise  bu safhada oluşturulur. Component’ler oluşturulur. Tabi bunlar oluşturulduğunda dinamik veri akışı bulunmamaktadır. Tasarım kısmında yapılan resimleri tamamen koda dökme işlemidir.
  • Son olarakta BAĞLAMA kısmıdır. Tasarımcılar tarafından yada kişinin kendisi de olmak üzere hangi teknolojiyi kullanıyorsa (PHP, ASP.NET, JSP, JSF, DJANGO…) dinamik verileri sayfalara entegre etme işidir.Bu kısımda javascript’lerin eklendiği, ajax  ile ilgili kısımlar varsa oraların yazıldığı bölümdür. Boylelikle son kullanıcının programda gelen verileri yada kaydedeceği verileri hangi ekranlarda yapacağını belirlendiği kısımdır.

Özetlersek; yukarıdaki işleri hepsini tek tek yapan yada bütün süreci yöneten kişiye Front-End Developer denir. Programların arkaplanında dönen kodlara çok karışmayan fakat onların da ne olduğunu anlaması gereken ve bunu da arayüz tasarımlarına  nasıl entegre edeceğini planını yapan, gerçekleştiren, yöneten insandır.

Tabi ki Türkiye’de şirketlerde farklı işlevlerde çalışma şekilleride olsada özet olarak yukarıdaki gibidir. Tabi biraz spesifik olan bu çalışma şeklini anlatmak zor olduğu için genel olarak bu şekilde çalışan arkadaşlar kendilerini kısaca Web Tasarımcı olarak isimlendirmektedir. Böylelikle insanlara uzun uzun anlatma işinden kurtulmaktadırlar.