BLW Nedir
BLW (Baby Led Weaning) Kendi kendini besleme yöntemi olarak sıkça duymaya başladığımız bu yöntem; yavaş yavaş ek besinler yemeğe başlayan bebeklerin diş ve damak yapısına uygun ek gıdaları küçük parçalara ayırıp önüne koyarak kendi kendine yemesine izin vermek olarak açıklanabilir.
Ek gıdaları bebeğinize püre şeklinde vermenize gerek kalmadan bebeğinizin önüne koyduğunuz zaman, hem bebeğiniz kendi kendine yeme becerisini geliştirir hem de siz, her öğünde elinizde kaşıkla başında beklemek zorunda kalmadan rahatlıkla ihtiyacı olan besinleri minik gurmenize verebilirsiniz.
Bu yöntemle yeni tanışan annelerin aklına gelen ilk soru şudur?
Ya bebeğim boğulursa?
Bunun için bebeğiniz gıdaları yerken onu gözlemlemeli ve yadıma ihtiyacı olduğunda da ,neyi ne şekilde yemesi gerektiğini ona göstermelisiniz.
Unutmayın ki bebeğiniz ek gıdaya geçene kadar sadece sıvı ile beslendi.Altını çizmekte  fayda var bu bir “geçiş dönemi”.
Bu dönemde bebekler yiyeceklerin şekillerini inceler, tatlarını anlamaya çalışır. Bu çok olağan bir durumdur. Zorlama ve doymasını bekleme ileriki yaşlarda yeme problemlerini de beraberinde getireceğinden son derece sakin ve bebeğinizi iyi gözlemleyerek ona yardımcı olmalı ve bu dönemi keyifli hale getirmelisiniz.
 Bebeğiniz, zaman içerisinde kendi yeme şeklini geliştirdikçe yaşadığı zorluklar da giderek azalır ve siz de yiyeceklerin çeşitliliğini alışma sürecine paralel olarak genişletebilirsiniz.
Bu dönemde  bebeğinizin zorlandığını gözlemlerseniz bebeğinize biraz zaman tanımanızda fayda var. Öncelikle sevdiği ve yutması kolay besinler vererek bebeğinizin alışma sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Fakat her bebekte bu yeme sistemine alışma süresi değişiklik gösteriyor. Bu konuda sizin de sabırlı olmanız gerekir.
Buraya kadar okuduklarınız aklıma yattı diyorsanız artık siz bir BLW annesisiniz 😉
 Bebeğinizin bu keyifli yolculuğuna birlikte yürümeye ne dersiniz?