Angular js

Artık insanların ellerinde ki makinelerin donanım özellikleri oldukça arttığından, insanların tablet, telefon kullanımı arttığından dolayı client side kısmında geliştirme ve yük bindirme oldukça yazılımcılar açısından artan bir durum olmaya başladı. Buda javascripti de önemini oldukça arttıran bir durum ortaya çıktı. Tabi bu arada inanılmaz şekilde javascript kütüphaneleri çıkmaya başladı. Önceden neredeyse sadece jquery olan js frameworkleri şimdi yeni çıkanlarını takibini zor hale getirdi.

Fakat şirketler yeni js framework’lerini kullanmada bir direnç göstermekte bununda en büyük sebebi bence biraz korkaklıktan ileri geliyor. İşlerin deadline’larını yetiştirme derdi ve bunu jquery yaparım mantığı olduğunu düşünüyorum.

Şimdi Angular js hızlı ve basit örnekler ile anlatmya çalışacağım.

< html ng-app>

< head>

< title>İsmail Hakkı EREN – Angular.js Örnekleri< /title>

< meta charset=”UTF-8″>

< meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1.0″>

< script src=”js/angular.min.js”>< /script>

< /head>

< body>

< input type=”text” ng-model=”test” />

Selam, {{test}}

< input type=”text” ng-model=”test1″ />

< input type=”text” ng-model=”test1″ />

< button ng-click=”test2=’İsmail Hakkı EREN'”>Test< /button>

Selam, {{test2}}

< /body>

< /html>

Burada bazı attribute’ler farklıdır. İşte bu attribute’ler anguların attribute’leridir.

– ng-app: Bu aslında bir directive’dir fakat ona sonra bahsederim. Şimdi bu attribute  angular.js taranıp nasıl sonuçlar çıkmasını sağlar. Örnkte html olarak yazdık ama bunu istediğiniz elemente yazıp sadece o kısmı render etmesini sağlayabilirsiniz.
– ng-model: bu directive scope’unuzda bir değişken tanımlanızı sağlar ve bu değişkenin binding’ini ilgili elementin value’usu veya text’i olarak ayarlar.


ng-click: Aslında adı üstünde tahmin etmek o kadar da zor değil. Click edildiğinde yapılmasını istediğiniz fonksiyonu yapmanızı sağlar: Örneğimizde buttondaki bir parametreyi ekrana basmamızı sağlamaktadır. İleriki örneklerde burada fonksiyonlara nasıl ekleyebileceğimizi de göstereceğim

 

Angular.js’e böylece ufak bir giriş yaptığımızı düşünüyorum. Nasip olursa ileri ki zamanlarda daha fazla yazı yazacağım ve Örnekleri çoğaltacağım.